Akcie - rok 2015

21.3.2015 - Klubová výstava a bonitácia - Krajné - posudzovateľ pán Peter Šaranský
12.9.2015 – Klubové dni a členská schôdza Klubu tibetskej dogy
13.9.2015 - Špeciálna výstava a bonitácia – Modra-Piesok: posudzovateľ pán Primoz Peer (Slovinsko)

Klubové dni 12.9.-13.9.2015 Modra

Klubové dni každoročne začíname sobotným programom, z ktorého azda najobľúbenejší bod býva nepravidelný Tibeťák CUP – veselé zápolenie našich miláčikov a ich majiteľov v neobvyklých disciplínach.

Zážitky a fotografie z tretieho ročníka nájdete tu.

V sobotňajšom programe má svoje stále miesto aj členská schôdza, tento rok Výročná členská schôdza KTD s voľbou členov výboru.

Čas po večeri patril výbornej prezentácii pán Primoža Peera z jeho čerstvej návštevy Tibetu, v ktorej sme videli množstvo fotografií do-khyi v ich pôvodnej vlasti. Poukazoval hlavne na ich nezmenené vlastnosti a výzor v porovnaní s novou snahou chovať a predávať bohatým turistom nepôvodný veľmi lymfatický typ psov s množstvom voľnej kože a príliš jemnej srsti tzv. money-dog, nevhodných do tvrdých vysokohorských polôh. Vyzdvihol pôvodný typ tibetskej dogy práve pre jej výborné vlastnosti, ktoré vyhovujú daným ťažkým podmienkam, v ktorých žijú tibetskí kočovníci. Sú to hlavne celková odolnosť, pevné zdravie, tvar oka, typ a štruktúra srsti odolná voči extrémom počasia, kostra umožňujúca pohyb v náročnom teréne a výborné strážne schopnosti v súlade s láskou a oddanosťou svojmu pánovi a rodine. Tibetská doga je pre Tibeťanov stále veľmi cenný ochranca obydlí a aj keď nežije ani ona v ideálnych podmienkach (nedostatok potravy, mráz, sneh, slnko, prach, vietor, útoky vlkov...), darí sa im udržiavať ju v pôvodnej forme.

Pánovi Peerovi sme nesmierne vďační za tieto aktuálne pre nás veľmi zaujímavé informácie priamo z krajiny pôvodu našich psov.

Druhý deň Klubových dní KTD ako vždy prináleží Špeciálnej výstave s bonitáciou. Okolité krásne prostredie malokarpatských lesov spolu s objednaným slnečným počasím nemalou mierou prispelo k jej pohodovému priebehu. Odborné oko skúseného posudzovateľa pána Primoža Peera zo Slovinska pozorne zhodnotilo naše tibetské dogy, ktorých sa spolu zišlo 38. V kruhu organizovala a v angličtine zapisovala pani Linda Voláriková.

Článok o špeciálnej výstave a podrobné kompletné výsledky nájdete tu

Bonitácia tu .